O nás / About us

Zvířata a zvířátka všeho druhu mě provází od dětských let, stejně jako pozitivní vztah k nim. Začalo to voříškem Míšou, pokračovalo hodnou ovčandou Ajdou a voříškem Zorinkou, která už ale měla pár roků a brzy odešla do psího nebe. Nejen pejskové se ale těšili mé přízni, byli to i koně a především drobnější zvířata jako králíci, slepice, potkánci, křečci,..... a tak dále.
Jakmile jsem povyrostla, byl mým prvním zvířátkem křeček Filip - rodiče dali na můj slib, že se budu "určitě" lépe učit :-) Následovali raci, želvy, potkánci, křečící, rybičky, morčátka - u těch jsem měla svoji první chovatelskou stanici, a taky hadi obývali jeden čas naši domácnost. Až teď, kdy můj věk mírně pokročil se vlastně divím, že jsem během celého dospívání neprahla po psovi a neprosila neustále mamku o jeho pořízení. Své "chovatelské" snažení jsem si užívala u drobnějších zvířátek a měla jsem vždycky ohromnou radost, když se mi něco narodilo a dobře prospívalo, třeba malá morčátka jsou přímo úchvatnými tvory, stejně tak křečíci, kteří hned běhají. Nejvíce ze všeho mě asi zaujali hlodavci. A musím děkovat tomu, že mám velmi tolerantní maminku a více méně jsem neměla problém, aby mi nějakou zvířenu doma dovolila. A vlastně i ona má na svědomí první psí přírůstek, ne jen můj, ale už i mého, tehdy ještě přítele Martina. Přišel k nám čivavák Ciroušek, který nás provedl výstavními začátky a ukázal nám, jak je fajn ve psí společnosti. Chtěli jsme mu pořídit kamarádku, a tak se k nám dostala čivinka Ejmi, která bohužel, měla život vyměřen na příliš krátkou dobu. Velmi nás její odchod, týden před naší svatbou ranil. Náš výběr následně směřoval jiným směrem a dnes jsme tomu velmi rádi. Naši rodinu už několikl let obývá pražský krysařík, nejmenší z národních plemen. Tělem snad....ale povahou ani náhodou! Proto taky málo kdo má pouze jednoho a i my jsme "propadli" jejich kouzlu.

Chovatelská stanice Jongal - což je spojení jmen Jonáš a Galánka, byla založena dne 19.9.2006 pod číslem 690/60. Po úspěšné fence Galánce jsme si nechali její prvorozenou neméně úspěšnou dceru Aennie. Je čokoládové barvy s pálením, kterou s manželem zbožňujeme a chtěli bychom se jí v chovu dále věnovat. O tři měsíce starší parťačkou je pro Aennie Duffy, fenka bearded collie, která je náš velký, chlupatý a stále vysmátý mazel připravený pro každou hru.
Srpen 2009 byl ve znamení příjemného nového přírůstku v podobě pražské krysařičky Kettynky, hnědé s pálením - živějšího tvorečka jsme snad ještě neviděli. Její temperament si již vysloužil zlomenou nohu od Duffynky když dělaly blbiny a v poslední době nejnověji zlomený ocas, naštěstí bez vážných následků :-) Vše toto nechává Ketty chladnou a nadále je happy a vysmátá na celý svět, nelze než jí tuto energii závidět. Dnes již víme, že tato “šťastná povaha” se velmi dědí a I kettynčini potomci srší stejným životním elánem. Aktuální složení naší smečky se dočtete v sekci “Naši psi”.
Jak je psáno výše, hnědá barva s pálením je u nás velmi oblíbena, ale řekla bych rovnoceně s černou. Prioritou jsou pro nás kvalitní typová štěňátka, barva je až druhořadým i když kýženým cílem. Barevní krysaříci se u nás budou vyskytovat jako cenné drahokamy.

Během let, kdy se pohybuji v kynologii, studuji chovatelskou literature, aktuální dění v normácha předpisech, v neposlední řadě sleduji odchovy dalších chovatelských stanic nejen “našich” plemen, jsem se utvrdila v dlouhodobém přesvědčení a záměru co se chovu týká.

-          * chov pro nás nikdy nebyl a nebude obživou, náklady na kvalitní péči o naše pejsky stabilně značně převyšují jakékoliv příjmy ze štěňátek

-          * jsme menší rodinnou chovatelskou stanicí, máme jak veterány, psy v “nejlepším věku” i omladinu a všem je poskytnuta individuální péče a prostor, což na nás klade vysoké nároky

-          * psi nejsou celodenně někde zavíráni mimo obytné prostory, ale žijí s námi, pokud používáme ohrádky, tak především při hárání fen, rekonvalescenci pacienta, hlídání našich odchovů a samozřejmě odchovu štěňátek, pro klid matky, vše se uzpůsobuje aktuální situaci a potřebám všech, jak pejsků, tak nás lidí

-          * zdraví psa je vždy upřednostněno nad chovatelskými ambicemi a záměry (např. se u fen neutěšujeme tím, že “boulička”, co se objevila na břiše neroste a proto není zhoubná takže šup fenu kryjeme vesele dál…, ale situaci aktivně řešíme a v zájmu zdraví feny její chovnou kariéru třeba i ukončíme)

-          * naše fenky kryjeme uvážlivě, vždy podle aktuální kondice, chov pro nás neznamená rychle odchovat desítky štěňat...těch je v inzercích všude dost a dost, důležité je pro nás odvést kvalitní práci a předávat štěňátka dobře socializovaná a pokud možno mít s majiteli i v budoucnu alespoň občas kontakt

-          * sledujeme stabilně zdraví našich psů i odchovů a případně konzultujeme se specialisty ve svém oboru

Ráda bych poděkovala mému manželovi, který se shovívavostí sleduje naši smečku a občas ji počastuje nepublikovatelným slovem, když jej radostaně štěkotem vítají při příchodu. Děkuji za trpělivost, pomoc, když je třeba a toleranci!!!

 

Velké díky patří take všem majitelům našich odchovů, kteří pečují o své svěřence s láskou a pečlivostí, případně je i prezentují na psích akcích. Děkuji!!!